top of page

TRICEPS

Triceps je svalová skupina na chádzajúca sa na zadnej strane paže. Skladá sa z troch hláv- laterálnej, mediálnej a dlhej hlavy. Spoločne tvoria veľký svalový objem, ktorý je dôležitý pre pohyb a stabilitu paže.

Laterálna hlava sa nachádza na vonkajšej strane hornej časti paže a je zodpovedná za pohyb v lakťovom kĺbe, keď sa ruka sťahuje smerom von od tela. Stredná hlava tricepsov sa nachádza uprostred zadnej strany hornej časti paže a pomáha pri stabilizávii ramenného kĺbu. Mediaálna (strdná) hlava tricepsov sa nachádza na vnútornej hornej časti paže a pomáha pri pohyboch smerom k telu.

Hlavnou funkciou svalu triceps je extenzia (naťahovanie) lakťového kĺbu a podpora pri nadhmatovaní paže. Pri extenzii sa sval natiahne a predĺži, čím dochádza k narovnaniu lakťového kĺbu. Toto pohybové úsilie sa používa napríklad pri potrebe ohnúť ruku a zdvihnúť ju nad hlavu, alebo pri vykonávaní bench pressu, kedy sa snažíme ruku vystrieť až do narovnanej pozície. Pri nadhmate sa triceps podieľa na stabilizácii ramena.

Okrem toho, triceps pomáha aj pri innýfch pohyboch, ako napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov, kedy je potrebná silná a stabilná ruka.


Pravidelným tréningom môžu pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky v iných cvikoch pre horné končatiny, pretože poskytujú podporu a stabilitu pre ramenný kĺb.

Pri tréningu je dôležité sa sústrediť na správne prevedenie cvikov a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu lakťových kĺbov, ktoré môže viesť k zraneniu. Pravidelné cvičenie tricepsov v kombinácii s inými cvikmi pre horné končatiny, ako sú napríklad cviky na biceps, môže pomôcť vytvoriť silné a pevné horné končatiny.

Nezabudnite, že pri tréningu tricepsov a iných svalových skupín je dôležitá aj správna výživa a dostatok odpočinku a hydratácia. Sústreďte sa na vyvážený tréning a postupne zvyšujte záťaž, aby ste dosiahli lepšie výsledky.

Latinské názvy jednotlivých hláv svalu sú:

· Laterálna hlava: musculus triceps brachii caput laterale

· Mediálna hlava: musculus triceps brachii caput mediale

· Dlhá hlava: musculus triceps brachii caput longum


Laterálna hlava tricepsov sa nachádza na vonkajšej strane hornej časti paže a je zodpovedná za pohyb v lakťovom kĺbe, keď sa ruka sťahuje smerom von od tela. Stredná hlava tricepsov sa nachádza uprostred zadnej strany hornej časti paže a pomáha pri stabilizácii ramenného kĺbu.

Mediálna hlava tricepsov sa nachádza na vnútornej strane hornej časti paže a pomáha pri pohyboch smerom k telu.


Tricepsy sú veľmi dôležitou svalovou skupinou pre pohyb v horných končatinách a ich posilnenie môže pomôcť pri mnohých bežných denných činnostiach, ako aj pri športe a cvičení.


Pri tréningu tricepsov je dôležité nielen zamerať sa na jednotlivé cviky, ale aj na celkovú variabilitu tréningov. To znamená, že by si nemal/a trénovať tricepsy len jedným spôsobom, ale skúsiť rôzne druhy cvikov, rôzne záťaže a počty opakovaní.


V tréningu tricepsov by si tieť nemal/a podceňovať dôležitosť správneho dýchania. Pri vykonávaní cvikov na triceps by si sa mal/a snažiť dýchať hlboko a sústrediť sa na výdych počas fázy tlačenia záťaže a na nádych počas fázy uvoľňovania záťaže.


Okrem toho, keď trénuješ triceps, je dôležité dbať na to, aby si nezabudol/a aj na cviky pre iné svalové skupiny, ako sú napríklad bicepsy a ramená. Vyvážený tréning celého tela môže pomôcť pri dosahovaní lepších výsledkov a predchádzať potenciálnym zraneniam.


Napokon, pri tríningu tricepsov a vôbec pri akejkoľvek fyzickej aktivite by si mal/a vždy počúvať svoje telo. Ak pocítiš nejaké nezvyčajné bolesti alebo nepohodlie, je dôležité cvičenie prerušiť a poradiť sa s odborníkom, ako napríklad s trénerom alebo lekárom.

Niektoré cviky na triceps môžu prispieť k dodaniu objemu, zatiaľ čo iné viac tvarujú a definujú svaly. Tu je niekoľko príkladov


Cviky na dodanie objemu:

· Bench press na úzko

· Francúzske tlaky

· Izolované cviky ako tricepsová extenzia s jednoručkoou za hlavou


Cviky na tvarovanie a definovanie:

· Bradlá

· Francúzske tlaky s jednoručkami

· Triceps na kladke


Je však dôležité poznamenať, že akždý tréning by mal byť vyvážený a zahrnúť nielen cviky na dodanie objemu, ale aj na tvarovanie a definovanie svalov. Je tiež dôležité vykonávať cviky správnou formou a technikou, aby sa minimalizovalo riziko zranenia a zabezpečilo sa maximálne zapojenie svalov.

6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page