top of page

Spartanská sezóna 2022 p.1

Updated: May 15, 2023

Tento blog začnem dvomi vetami. Veľmi dlho som na svoj blog nič nepridal. Tento rok som odbehol najviac spartanov od kedy ich behám.


spartan race sprint super beast

Mal som v pláne napísať report z každého preteku ktorý odbehnem, podarilo sa mi to z prvých dvoch, z ôsmych absolvovaných spartanov (okrem iných behov ktorým sa budem venovať zvlášť). Najskôr nebol čas, potom chuť a potom som nato pri starostiach so životom úplne zabudol. Pomohla k tomu aj stratená motivácia a chuť. Ale teraz píšem a dúfam že mi to vydrží a znovu sa nakopnem.


Pretekov Spartan Race sa zúčastňujem od roku 2014 (asi, nikdy si niesom istý či môj prvý bol v 2013 alebo 2014... asi 2013). Odbehol som si ich od vtedy viac než dosť. Hanbiť sa môžem za to, že som si vybehal len jednu spartanskú trifectu (získaš ju po odbehnutí Spartan Sprint (5km a 20 prekážok), Spartan Super (10km a 25 prekážok) a Spartan Beast (21km a 30 prekážok). Keď beháš spartanov, trifectu chceš. Aj tú som si vybehal ešte v roku 2014. Potom som odbehol tak jeden pretek za rok a posledné roky som sa k tomu pomaly začal vracať a behať viac. Trifecta bola síce len jedna ale dvakrát som si dal spartan ultra (50km a 60 prekážok). Prvý pokus bol neúspešný, s Filipom sme nestihli posledný časový limit. Zato druhé Ultra sme dali na pána keď sme počas celého preteku predbiehali ľudí okolo, hlavne v kopcoch. Z toho závodu je tu tiež článok, ten pretek stál zato. Poviete si, to muselo trvať.... Aj to trvalo, dobrých 10 hodín, ale ten čas tam plynul inak, ani sme si neuvedomovali ako plynuli hodiny.


Tento rok som začal s pretekmi v českom Tanvalde vo februári na Spartan Trail, čo je beh bez prekážok. Článok nájdeš tu. Na otočku ísť na sever Čiech kvôli desiatim kilometrom bez prekážok. To dokážu len NUOTKAS BROTHERS. Tak sa mi zdá že to bolo 600km tam a 600km domov. Beh v snehu v prírode, lesoch, to bola bomba. V pláne som mal odbehnúť 10km, 21km a 50km a získať trailfectu, to isté ako trifecta len musíš odbehnúť tieto tri vzdialenosti bez prekážok. 50km trail sa ale na slovensku nekonal tak to padlo a nebežal som ani 21km.

Smejem sa na tých našich výrazoch na fotkách po prešoférovanej noci.


spartan race sprint super beast winter zimny

spartan race sprint super beast levice

spartan race sprint super beast trail

spartan race sprint super beast

Druhý Spartan, tiež vo februári bol presunutý Hurricane Heat z decembra čo nieje beh ale Spartan v trvaní 4 alebo 12 alebo 24 hodín ktorý preverí vašu fyzickú a hlavne psychickú silu. Presunutý bol z dňa mojich narodenín kvôli čomu som sa naň aj prihlásil, malo to premňa symboliku. Chcel som si siahnuť na dno, aby ma to zmenilo, ukázalo nový smer, dalo nový zmysel... niečo zmenilo... nepodarilo sa to. Z toho Spartana som si neodniesol žiadne emócie. 4 hodiny som nosil nonstop 30 kilové vrece s pieskom po lese, držal ružu a dával pozor aby sa nepolámala, chodil po lese so zaviaznými očami, angličákoval, behal, cvičil a nakoniec som nemal žiadnu emóciu z toho, zlomená psychika spraví veľa, viac som sa rozpísal tu. Jediná emćia bola z novej škodovky ktoré som mal k dispozícii od predajcu Autocentrum CYDA u nás v meste. Tá bola riadna.


spartan race sprint super beast hurricane heat

spartan race sprint super beast hurricane heat

spartan race sprint super beast hurricane heat

Nasledovala vyše mesačná pauza a čakanie na prvý apríl kedy sme mali partia letieť na Mallorku a odbehnúť si tam Spartana. Na ten výlet som sa neskutočne tešil, Mallorku milujem a Spartana odbehnúť tam bol môj sen. Podarilo sa nám to zorganizovať vďaka Miške z Mallorcareality. Počasie bolo síce chladné ale nešli sme tam na dovolenku. A výlet to bol neskutočný, tie štyri dni sme si užili naplno. Ja som si odbehol v sobotu Super a v nedeľu Sprint. Najviac mi dali zabrať asi kopce čo tam boli a ostré kamene po ktorých sa bežalo. Krása bola keď sme boli na najvyššom mieste z ktorého bolo vidno mesto, more, hory, výhľad to bol za všetky drobné ako sa hovorí. To aký som bol zničený po tomto víkende nemusím asi hovoriť keď sme každý deň chodili do večera po meste a spánok v noci nestačil na regeneráciu. Za 4 dni dva lety, dva krát Spartan Race a veľa chodenia po meste. Bože ako tam bolo krásne. Takýchto Spartanov si prosím do budúcna viac, spojených s výletmi.


spartan race sprint super beast malorka mallorcaspartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka

spartan race sprint super beast mallorca malorka


spartan race sprint super beast mallorca malorka levice

spartan race sprint super beast mallorca malorka

Nestihol som sa dať ešte dokopy z Mallorky a hneď ďalší víkend ma čakal Spartan Trail v Jelenci pri Nitre. Okrem 10km trailu ktorý ma sám o sebe dobre vyšťavil, ma čakal aj Spartan Workout kde sme tréneri z STG skupín robili tréningy, nácvik prekážok a bežecký tréning. Ja som mal na starosti bežeckú časť ktorú som zvládol vďaka bežkyni ktorá mi pri workoute pomáhala (skôr ja som pomáhal jej) a ktorá si odbehla prvého spartana a skončila rovno na bedni. Bol to bláznivý pretek, ráno lialo tak, že bolo ledva vidieť na cestu, pršať prestalo a začalo fúkať tak, že padali stromy v lese. Po behu potom ešte 90 minút behať a cvičiť s ľudmi bol riadny masaker. Celý premrznutý, unavený, bez energie ale zvládli sme to. Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Je to tak. Verím že o rok bude aj tá trailfecta doma vysieť. Tento rok som už jeden ultra trail odbehol takže Spartan Trail 50k nebude problém.


spartan race sprint super beast trail

spartan race sprint super beast trail

spartan race workout

spartan race workout

spartan race workout

Na dnes by to aj stačilo, pokračujeme cez víkend druhou časťou, ďalšími odbehnutými pretekmi a zopár zrušenými pretekmi aj s vysvetlením prečo som predal registrácie. Cez víkend bežím Beast a Super v maďarskom Komló tak mi držte palce nech to prežijem.

182 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page