top of page

Ako cvičiť tlaky na ramená

Updated: May 15, 2023

Cvik tlaky na ramená, (angl. overhead press) je základný cvik pre posilnenie svalov ramien, hrudníka a tricepsov. Tento cvik môže byť vykonávaný s veľkou činkou, jednoručnými činkami, kettlebelom alebo na stroji.

cvik tlaky na ramena

Správna technika prevedenia cviku:


1. Pred začatím cvičenia sa uistite, že máte správnu váhu a nástroj na cvičenie. Začnite s ľahšou váhou a postupne ju zvyšujte.

2. Udržujte správnu polohu tela, stojte chodidlami na šírku ramien a držte chrbát vzpriamený. Ramená by mali byť uvoľnené a lopatky spustené.

3. S výdychom vytlačte činku nad hlavu až do vystretia lakťov. Ramená nekrčíme smerom k ušiam. Brucho je spevnené, pri cvičení sa nezakláňajte.

4. S nádychom spúšťame činku kontrolovane na úroveň očí alebo trochu nižšie. S výdychom ju tlačíme nad hlavu.

5. Opakujte tento pohyb v požadovanom počte opakovaní.

6. Pohyb by mal byť vykonávaný v plynulom tempe.

7. Uistite sa, že dýchate správne a zhlboka, používajte správnu techniku dýchania pre zvýšenie výkonu a prevenciu zranení.cvik tlaky na ramena s jednoruckami

cvik tlaky na ramena s jednoruckami

Pri cviku tlaky na ramená sa zapájajú hlavne svaly ramien, hrudníka a tricepsové svaly. Konkrétne ide o deltový sval (lat. musculus deltoideus), ktorý tvorí hlavnú časť ramena a umožňuje jeho pohyb v rôznych smeroch.

Hrudníkový sval (lat. musculus pectoralis), ktorý sa nachádza na prednej strane hrudníka a pomáha pri pohybe paží.

Tricepsové svaly (lat. musculus triceps brachii), ktoré sa nachádzajú na zadnej strane paží a pomáhajú pri ohýbaní lakťového kĺbu.

Okrem toho sa pri cviku zapájajú aj ďalšie svaly, ako napríklad svaly chrbta a brušné svaly, ktoré pomáhajú udržiavať stabilitu tela.Tlaky na ramená sú vhodné pre ľudí, ktorý sa venujú rôznym športom alebo športovým aktivitám, ktoré vyžadujú silné a stabilné ramená. Okrem toho môže byť tento cvik prospešný pre ľudí, ktorí trpia bolesťou ramien, nakoľko pomáha zlepšiť flexibilitu a stabilitu ramenných kĺbov.

Tento cvik navyše pomáha zlepšiť držanie tela a podporuje celkovú svalovú rovnováhu v hornej časti tela.

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page