top of page

Ako cvičiť sťahovanie kladky na triceps

Updated: May 15, 2023

Cvik sťahovanie kladky na triceps – triceps pulldown je jedným z najobľúbenejších cvikov, ktorý je zameraný na posilnenie a zväčšenie objemu tricepsov. Pri tomto, ako aj ostatných cvikoch je dôležité dávať pozor na niekoľko faktorov, aby sa predišlo zraneniu a maximalizoval sa účinok cviku.

cvik sťahovanie kladky na triceps kladka

Svaly ktoré sa zapájajú pri cviku sťahovanie kladky na triceps:

Hlavným svalom, ktorý sa zapája pri tomto cviku, je triceps brachii – trojhlavý sval paže. Triceps tvorí väčšinu objemu horných končatín. Pri cvičení tricepsu sa zapájajú aj svaly, ako je deltoideus, latissimus dorsi a svaly horného chrbta, ktoré slúžia ako pomocné a stabilizačné svaly.


Technika prevedenia cviku:

1. Postavte sa čelom pred kladku a uchopte zvolený nástavec. Chodidlá máme rozkročené na šírku ramien.

2. Stojíme tesne pred kladkou, aby sme nemuseli prekonávať odpor ktorým nás ťahá lano kladky dopredu.

3. Chrbát je vystretý, ramená tlačíme od uší dole. Lakte držíte celý čas pri tele, nehýbete s nimi počas cvičenia. Brucho je spevnené.

4. Chrbtica aj ramená sú stabilizované.

5. S výdychom stláčame kladku dole, do vystretých lakťov.

6. S nádychom ju púšťame naspäť. Pohyb končí, keď máme predlaktie vodorovne s podlahou. Pohyb je kontrolovaný počas vykonávania cvičenia.

7. Opakujeme podľa zvoleného počtu opakovaní. Dávame pozor na správne prevedenie cviku.

8. Pri cviku by ste mali používať vhodnú záťaž, ktorá Vám umožní vykonávať cvik s kontrolou a správnou technikou. Príliš ťažká záťaž môže viesť k nesprávnej technike a zraneniam, zatiaľ čo príliš ľahká záťaž nemusí mať správny účinok.Varianty cviku:

· Sťahovanie kladky s rôznymi úchopmi. K dispozícii je množstvo adaptérov s ktorým sa dá sťahovanie kladky na triceps účinne precvičiť. Môžete využiť rovný nástavec s ktorým si odcvičíte cvik podhmatom aj nadhmatom, s V nástavcom, lanom alebo adaptérom určeným na precvičenie každej ruky zvlášť.

· Sťahovanie kladky za hlavou. Stojíte chrbtom kladke a ťaháte ju ponad hlavu do vystretých rúk.

· Jednoručné sťahovanie kladky. Pri tomto cviku využívate len jednu ruku na ťahanie kladky. Tento cvik umožňuje väčšiu koncentráciu na tricepsové svaly a môže pomôcť vyrovnať silové aj objemové rozdiely medzi ľavou a pravou rukou.

· Sťahovanie kladky s podporou lakťa. Tento variant cviku zahŕňa použite podpory lakť, ktorá umožňuje lepšiu Kontrolu a izoláciu tricepsov.

cvik kladka triceps

Platí, že pri cvičení je dôležité byť pozorný na svoje telo a vnímať signály ktoré Vám poskytuje. Ak pocítite bolesť, alebo nepohodlie, mali by ste prerušiť sériu a poskytnúť telu potrebný odpočinok.

Pri výbere cviku a váhy s ktorou budete cvičiť, je dôležité zvážiť svoje zručnosti, úroveň vášho fitness levelu ako aj ciele tréningu. Každý variant má svoje výhody aj nevýhody a preto je dôležité zvoliť si ten, ktorý Vám najviac vyhovuje.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page